Hava Kurutucu Sistemleri

Hava Kurutucu Nedir?

Basınçlı hava; üretimi esnasında, kompresörün bulunduğu atmosferik koşullara göre bir miktar (%30-80) bağıl nemle kompresörü girer. Havanın sıkıştırılması sonucundaysa, kompresör vida grubu yüksek sıcaklıklara ulaşır ve elde edilen basınçlı hava %100’e yakın nemle kompresörden çıkar.

Kompresörden çıkan nemli hava, en ufak bir sıcaklık düşüşünde bünyesindeki su buharını tutamayıp yoğuşturacağından, endüstriyel ekipman ve makinelerin pnömatik tahriki için gereken basınçlı hava, içerisindeki nem uzaklaştırılmadan kullanılamamaktadır. Bu nedenle kompresörden çıkan havanın kurutulması gerekmektedir. Basınçlı havada bulunan nem (su buharı), birbirinden teknolojik olarak tamamen farklı iki ayrı metoda sahip hava kurutucuyla kurutulabilmektedir. 

Hava Kurutucu Çeşitleri Arasındaki Farklar

Gazlı Tip Hava Kurutucu Cihazları

Gazlı Tip Kurutucular temel olarak soğutma gazı çevrimi ve ısı eşanjöründen oluşur. Piyasada soğutulu kurutucu olarak da adlandırılan bu ekipmanlar; basınçlı havayı soğutarak yoğuşturma prensibine göre çalışır. Gazlı tip kurutucular +3 ºC ile +10 ºC arasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.

Adsorpsiyonlu (Kimyasal) Tip Hava Kurutucu Cihazları

* Daha hassas ve kritik uygulamalarda kullanılan farklı kurutma teknolojisine sahip Adsorpsiyonlu Tip Kurutucular; silikajelli kurutucukimyasal kurutucu ya da desikant (desiccant) kurutucu olarak da bilinmektedir. Bu tip hava kurutucular ise havadaki nemi kohezyon kuvvetiyle adsorbe ederek uzaklaştırmaktadır. Adsorpsiyonlu hava kurutucular -20 ºC ile -70 ºCarasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.

Hibrid Tip Hava Kurutucu Cihazları

* Hibrit Kurutucular ise gazlı ve adsorpsiyonlu tip kurutucuların kombinasyonundan oluşur.

Hava Kurutucu Kullanılmazsa Ne Olur?

Basınçlı havada bulunan su buharının borular içinde oluşturduğu pas nedeniyle kalınlaşan boru iç çapları basınç düşümüne neden olur. Pas nedeniyle bağlantı noktalarında oluşan zayıflıklar hava kaçaklarına neden olacağından hava üretim maliyeti artar.

Basınçlı hava ile çalışan alet ve ekipmanların arızalanması alet ömürlerini kısaltır, bununla birlikte üretim kapasitesi düşer ve üretim maliyetleri artar.

Basınçlı havada oluşan su buharı, yağ kalıntısı ve toz parçacıkları nihai ürünü kirleterek üretim maliyetinde ciddi artışlara neden olacağı gibi kalitesiz üründen dolayı marka imajını zedeleyecektir.

HAVA KURUTUCU SİSTEMLERİ SATIŞ VE SERVİS

Tüm hava kurutucu markalarının Arıza – Onarımı, Bakımı ve Yedek Parça temini yapılmaktadır. Siz Değerli müşterilerimize daha hızlı ve daha kurumsal hizmet verebilmek adına yenilenen hizmet anlayışımız ile çözüm ortağınız olmaya devam ediyoruz.